۷۰ شرکت بین‌المللی غلات و دانه‌های روغنی در راه ایران

تهران-ایرنا- رئیس اتاق مشترک ایران و سوئیس از برگزاری اولین کنفرانس بین‌المللی «ایران‌گرِین» (IranGrain) در زمینه غلات و دانه‌های روغنی خبر داد و گفت: این کنفرانس، بزرگترین گردهمایی جامعه جهانی غلات و دانه‌های روغنی علاقه‌مند به بازار ایران است که در روزهای یازدهم و دوازدهم آذرماه در هتل اسپیناس پلاس برگزار خواهد شد.

به گزارش روز شنبه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، «شریف نظام‌مافی» امروز (شنبه) در نشست خبری که در اتاق ایران برگزار شد، گفت: تمرکز «ایران‌گرین» بر بازار استراتژیک ایران خواهد بود و سعی می‌کند تا مهره‌های اصلی و فعالان بخش خصوصی و دولتی را به مدت دو روز، گرد هم آورد.

وی درباره سابقه فعالیت و دانش ایران درباره بازار غلات، دانه‌های روغنی و صنایع مرتبط بیان کرد: سابقه دانش در ایران در این حوزه به ۶۰ سال می‌رسد؛ فعالان حوزه غلات و دانه‌های روغنی تجربه بالایی در شناخت نیاز بازار، قوانین دولتی و تحریم‌ها دارند.

نظام‌مافی درباره اهداف این کنفرانس گفت: هدف از کنفرانس «ایران‌گرین» گرد هم آمدن تمامی مدیران جهانی و منطقه‌ای فعال در حوزه غلات و دانه‌های روغنی است که دانش تجاری‌شان را به اشتراک گذاشته و ارتباطاتی فعال در این حوزه ایجاد کنند.

به گفته وی تمام حلقه‌های زنجیره غلات از تولید، فناوری، صادرات، واردات، بازارهای منطقه و آینده غلات در کنفرانس بررسی خواهد شد. در این کنفرانس سعی شده که بیشتر بر پنل‌های تخصصی تاکید شود.

رئیس اتاق مشترک ایران و سوئیس یکی از اهداف این کنفرانس را بازاریابی می‌داند: به دلیل حضور دولتی‌ها و بخش خصوصی در کنار هم می‌توانیم انتظار داشته باشیم که راحت‌تر به هدف خود در معرفی پتانسیل‌ها برسیم.

 نظام‌مافی بخش دیگر این کنفرانس را آشنایی با تکنولوژی‌های نوین صنایع غذایی، غلات و نهادهای دامی معرفی می‌کند: به دلیل تغییرات آب و هوایی دنیا امروز به تکنولوژی‌های نوین برای تأمین نیاز غذا احتیاج داریم. مثلاً با پروتئین حشرات، نهاده دامی تولید می‌کنند و ما به دلیل اینکه جز کشورهای خشک و نیمه خشک هستیم باید از این فرصت بهره ببریم. تغییرات اقلیمی باعث تغییر الگوی کشت ومصرف ما خواهد بود و ما باید بتوانیم از این فرصت بهره بگیریم.

به گفته این فعال اقتصادی، تاکنون ۴۵۰ نفر برای حضور در این کنفرانس ثبت نام کرده‌اند که ۷۰ نفر آنها از شرکت‌ها و تشکل‌های حوزه غلات و دانه‌های روغنی خارجی هستند. همچنین شرکت‌کننده‌ها از کشورهای سوئیس، فرانسه، دانمارک، روسیه، ترکیه، آذربایجان، قزاقستان، امارات متحده عربی و غیره خواهد بود.