نیم نگاهی بر بازار رو به رشد عدس

حبوبات پس از غلات، دومین منبع مهم غذایی می‌باشد. حبوبات دانه‌های خشک گیاهی هستند که به خانواده بقولات تعلق دارند. بذر رسیده و خشک این گیاهان دارای ارزش غذایی زیادی بوده و به لحاظ قابلیت نگه‌داری آن از جمله مهمترین منابع غذایی سرشار از پروتئین به شمار می‌روند. با توجه به اهمیت این محصولات در سبد کالای مصرفی خانوارها، در این گزارش قصد داریم که به صورت اجمالی داده‌های آماری از میزان سطح کشت عدس در دنیا، میزان تولید عدس و به معرفی ده کشور برتر در تولید عدس بپردازیم. بر اساس گزارشات فائو، ده کشور برتر تولیدکننده‌ی عدس در دنیا به ترتیب عبارتنداز: کانادا، هند، ترکیه، ایالات متحده آمریکا، نپال، استرالیا، چین، بنگلادش، سوریه و ایران. که در نمودار زیر نمایش داده شده‌اند.

براساس آمار منتشر شده توسط سازمان فائو، در سال ۲۰۱۷، کشور کانادا با تولید ۱ میلیون و ۲۵۳ هزار تن عدس در سال اولین کشور تولید کننده این محصول کشاورزی به شمار می رود. بعد از کشور کانادا، کشورهای هند و ترکیه هر کدام با تولید حدود ۹۵۲ هزار تن و ۴۶۸ هزار تن به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم این رده‌بندی قرار دارند. آمار نشان می‌دهد که ایران با تولید نزدیک ۹۱ هزار تن عدس در سال ۲۰۱۷، در رتبه دهم جهان قرار گرفته است.

کشور

کانادا

هند

ترکیه

ایالات متحده آمریکا

نپال

استرالیا

چین

بنگلادش

سوریه

  ایران

میزان تولید

۱۲۵۳۰۲۵

۹۵۲۴۳۷.۵

۴۶۸۴۳۸.۶

۱۹۰۱۲۵.۷

۱۶۵۹۱۷

۱۳۴۳۹۴.۵

۱۲۹۴۸۳.۲

۱۲۸۰۳۸.۳

۱۱۶۶۳۸.۷

۹۱۵۲۹.۷۱

طبق نمودار زیر، مساحت زیر کشت عدس در دنیا با روند افزایشی همراه بوده است و از ۱.۶۶ میلیون هکتار در سال ۱۹۶۸ به ۶.۵۸ میلیون هکتار در سال ۲۰۱۷ رسیده است.

همانطور که در نمودار زیر نمایش داده شده است، میزان تولید عدس در دنیا نیز روند افزایشی را تجربه کرده است و  از ۱ میلیون تن در سال ۱۹۶۸ به ۷.۵۹ میلیون تن در سال ۲۰۱۷ رسیده است.

نمودار زیر سهم قاره‌ها در تولید عدس را نمایش می‌دهد. بر این اساس قاره آسیا بیش از ۵۰ درصد از کل میزان تولید عدس در جهان را به خود اختصاص داده است.